Oplatí sa mi živnosť popri zamestnaní?

Zodpovedané
21. feb 2024

Dobrý deň,

cca 4 roky som pracovala na živnosť, ktorú som ukončila v lete v roku 2022. Platila som zdravotné aj sociálne odvody. V septembri 2022 som sa zamestnala na TPP, kde je môj plat v hrubom 1800 EUR. Naskytla sa mi priležitosť privyrobiť si pár hodín do týždňa - zarobila by som cca 500 EUR/mesačne.

Keďže som už predtým mala živnosť, vznikla by mi povinnosť platiť zdravotné aj sociálne odvody?

Ak áno, tak v akej výške?

Pýtam sa preto, aby som vedela, či sa mi to vôbec oplatí.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vaše príjmy za rok 2022 presiahli zákonom stanovenú hranicu (boli vyššie ako 7 266 EUR), vznikla by Vám povinnosť platiť odvody od 01.07.2023 do 30.6.2024. Pri odklade od 01.10.2023 do 30.09.2024. Ak bude v tomto období nová živnosť založená, pričom hranica pre platenie odvodov bola presiahnutá, obnoví sa aj platenie odvodov do Sociálnej poisťovne. Po tomto termíne sa Vám odvody do SP neobnovia.

O výške prípadných odvodov by ste sa informovali priamo v SP. Záleží od toho, či ste platili miminálne odvody a kedy by ste opätovne založili živnosť (minimálne 200 EUR a viac).

Čo sa týka ZP za SZČO popri súbehu TPP a živnosti platí nasledovné:
Ako SZČO si môžete popri TPP nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne. Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, tak výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Je na Vás, či budete platiť preddavky alebo nie.

Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka