Oplatí sa mi živnosť?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň

som zamestnaná na TPM na dobu neurčitú, momentálne som však na rodičovskej dovolenke.

Venujem sa umeleckej činnosti - občas svoj výrobok predám. Nie je to často. Niekedy sa stane, že by kupujúci potreboval faktúru, ktorú však zatiaľ nemám ako vystaviť.

Oplatí sa mi otvoriť si živnosť?

Nebudem stratová, keď moje zisky počas roku budú malé, resp. žiadne?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste si živnosť založili po jej vybavení nemáte žiadnu povinnosť niečo oznamovať sociálnej poisťovni.

Máte povinnosť oznámiť svojej zdravotnej poisťovni, že ste sa stali živnostník. V prípade, ak by ste o to požiadali pri ohlásení živnosti, budete ju mať splnenú a už neoznamujete nič. Po založení živností, ak ste požiadali o oznámenie, daňový úrad Vás zaregistruje na daň z príjmu. Pošle vám oznámenie s DIČ so zoznamom bankových účtov pre úhradu daní. Pre živnostníkov je povinná elektronická komunikácia s daňovým úradom.

Zdravotné poistenie za Vás platí štát, takže ste oslobodená o povinnosť platiť minimálne preddavky na zdravotné poistenie. Po skončení roka a podaní daňového priznania Vám poisťovňa vykoná Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a môže Vám vzniknúť nedoplatok.

Povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie vzniká v prípade, ak Vaše príjmy zo živnosti prekročia hranicu platnú pre daný rok. Za rok 2023 by povinnosť vznikla pri ročnom príjme vyššom ako 7 824 eur. Či vzniká povinnosť a výšku odvodov prehodnocuje sociálna poisťovňa na základe podaného daňového priznania.

Povinnosť platiť vzniká vždy k 1.7. nasledujúceho roka, čiže ak by ste si živnosť založili v roku 2023 tak u Vás by to bolo 01.07.2024 ak by ste nepožiadali o odklad DP za rok 2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka