Oplatí sa mi vyčerpať celých 22 dní dovolenky a skončiť pracovný pomer až po jej vyčerpaní?

Zodpovedané
Dnes o 07:21

Dobrý deň,

som nepretržite zamestnaná od 1.10.2014. Momentálne som na rodičovskej dovolenke do 30.11.2024 a chcela by som ukončiť pracovný pomer. Len neviem ako sa mi to najviac oplatí.

Mám nárok aj na 22 dní dovolenky, ktorú mám čerpať do 31.12.2024. Inak mi vraj prepadne.

Oplatí sa mi vyčerpať celých 22 dní a skončiť pracovný pomer až po vyčerpaní, alebo mám čerpať dovolenku len nejaké 2 - 3 dni?

Chcem, aby mi vyšla čo najlepšia podpora v nezamestnanosti. Ja som na materskej už od októbra 2021, takže mne sa bude podpora asi rátať z rokov pred nástupom matersku.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží, aká situácia nastane.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste v rozhodujúcom období mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky (dovolenku ste čerpali skôr, prípadne by ste ju mali iba preplatenú), tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. V tomto prípade bude záležať od toho, koľko ste zarábali pred materskou.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. by ste čerpali dovolenku, preplatili nevyčerpanú dovolenku), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý by ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných pár dní dovolenky, preplatenej dovolenky a takto sa môže navýšiť výška dávky v nezamestnanosti. Ak by ste čerpali celú dovolenku, vymeriavací základ by sa rapídne nenavýšil, nemal by sa čím, ak by nebolo vyplatené odstupné. Ideálnejšie je ale čerpať iba pár dní z dovolenky a zbytok preplatiť. Pokiaľ by s čerpaním dovolenky zamestnávateľ súhlasil a počas RD ste nemali žiadny iný zdaniteľný príjem.

Zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku preplatí pri ukončení pracovného pomeru, dovolenka teda neprepadne, (v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru).

S prianím pekného dňa,
Lenka