Oplatí sa mi prerušiť rodičovskú a ísť na PN?

Zodpovedané
4. júl 2024

Dobrý deň,

TP mi stále trvá, mám dobu neurčitú. Zamestnaná som od 15.1.2015.

Oplatí sa mi prerušiť RD a ísť na PN?

Teda hneď prvý deň "nástupu" do práce si dať deň dovolenky po RD a druhý deň sa dať PN.

Lekár mi hneď povedal, že aj druhé tehotenstvo dá rizokové. Prvé som potratila, mám trombofíliu a dcéra išla o mesiac skôr. Tým pádom by som poberala PN, RP (ten do 3 rokov, kde stále), tehotenskú (od 13. týždňa), plus mám poistenie PN v NN takže aj tam by dačo kvaplo. Len som premýšľala či mi to prerušenie RD a teda aj reťazového pôrodu nepokazí výšku MD (v robote išiel plat už 2x hore plus inflačná doložka takže celkom dosť išiel plat hore).

Akurát teda od 26.4.2022 som bola do 27.10.2022 na PN, od 28.10.2022 som bola na MD a 3.11.2022 sa narodila dcéra.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak dovolenku budete čerpať tento rok a na materskú nastúpite budúci rok, tak tento deň čerpanej dovolenky Vám ovplyvní výpočet novej materskej.

Ak si chcete čerpať dovolenku, oznámte zamestnávateľovi písomne nové tehotenstvo aj s potvrdením od lekára, aby ste boli chránená pred prípadnou výpoveďou.

S prianím pekného dňa,
Lenka