Oplatí sa mi počkať s nástupom do práce?

Zodpovedané
19. nov 2023

Dobrý deň,

na materskú dovolenku som išla v júni 2018. Po materskej som nastúpila na rodičovskú dovolenku, ktorá bola ukončená narodeninami môjho dieťaťa 08.08.2021. Medzitým som bola znova tehotná. Druhé dieťa sa narodilo 30.08.2021 a znovu som nastúpila na materskú a následne na rodičovskú dovolenku, na ktorej som doteraz. Som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa od roku 2014.

Chcela by som nastúpiť späť do zamestnania 15 .januára 2024. Zamestnávateľ si však nie je istý, či pre mňa bude mať prácu.

Mohla by som sa 2 mesiace zaúčať a následne ak nebude nejaké miesto voľné, môže prísť s výpoveďou. Bude to ešte v čase trvania rodičovskej dovolenky, ktorá bude končiť 30.08.2024.

Z čoho sa vypočíta moja podpora v nezamestnanosti, keď sa prihlásim na úrad práce v septembri 2024?

Do akého času sa mi oplatí zostať radšej na rodičovskej dovolenke a počkať s nástupom do práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. nejaký čas by ste odpracovali pri zaúčaní sa a súhlasili by ste s tými podmienkami), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka by sa vypočítala z vymeriavacieho základu, ktorý by ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Aby sa to počítalo ako som uviedla, potrebujete byť na rodičovskej dovolenke viac ako 2 roky.

Pokiaľ nie ste istá, či Vás zamestnávateľ bude schopný zaradiť na pôvodnú prácu a pracovisko, alebo Vás zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve, avšak práca musí zodpovedať druhu práce, ktorý máte uvedený v pracovnej zmluve, tak Vám skôr odporúčam hľadať iné pracovné miesto, príp. počkať na koniec rodičovskej dovolenky a zároveň zaoberať sa s odstupným.

Viac informácii:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka