Oplatí sa mi nastúpiť na novú pracovnú pozíciu z pohľadu výpočtu tehotenského/materského príspevku?

Zodpovedané
7. aug 2023

Dobrý deň,

od 1.1.2022 do 30.6.2023 som robila na TPP s platom 1 400 eur v hrubom. Od 1.7.2023 som na ÚPSVaR, beží mi žiadosť o dávku v nezamestnanosti. Dnes som zistila, že som tehotná (pozitívny test, aj info od gynekológa). Zároveň mi dnes prišla info, že by ma prijali do práce s nástupným platom 900 eur v hrubom. Zmluvu mám podpísať do konca nasledujúceho týždňa s nástupom 1.9.2023.

Vzniká mi nárok na tehotenské a materské?

Oplatí sa mi nastúpiť na novú pracovnú pozíciu z pohľadu výpočtu tehotenského/materského príspevku?

Ďakujem

Dobrý deň,

v každom prípade na tehotenské/materské budete mať.

Ak ostanete na ÚPSVaR, tak budete v ochrannej lehote, keďže ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru). Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu by sa určil ku dňu zániku nemocenského poistenia - z ukončeného zamestnania s vyšším príjmom.

Ak budete pracovať a z nového zamestnania sa poistné na nemocenské poistenie bude platiť najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP 1.9.2023 s nižším príjmom) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú, pokiaľ sa nemocenské bude platiť minimálne za 90 dní (dni na prípadnej PN sa nezapočítajú).

S prianím pekného dňa,
Lenka