Oplatí sa mi ešte dobrovoľne sociálne poistiť?

Zodpovedané
5. sep 2024

Dobrý deň,

mám otázku ohľadom dobrovoľného sociálneho poistenia. 10 rokov zamestnaná vo firme, materská, rodičovký príspevok. Rodičovský príspevok ukončený 21.6.2024 vtedy bol ukončený aj pracovný pomer. Od 24.6.2024 som bola PN do 22.8.2024.

23.8.2024 som sa nhlásila na úrad práce a požiadala o podporu. Teraz som v 10. týždni tehotenstva.

Oplatí sa mi ešte dobrovoľne sociálne poistiť?

Tehotenské už asi nevychádza.

A čo materská?

Dobrý deň,

pokiaľ by ste sa nanovo nezamestnali a pred skončením pracovného pomeru sa neaktivovalo nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak Vám zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. Nestačí, ak Vám dovolenku iba preplatili, bolo ju potrebné čerpať. V tomto prípade by ste nemali nárok na tehotenské či materské.

Ak by ste sa nanovo zamestnali, pred nástupom na materskú a budete mať aktívne nemocenské poistenie, tak dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. Záležalo by od toho, ako dlho by sa platilo nemocenské poistenie. Podľa toho by sa riešil výpočet tehotenského aj materského.

Ak ste čerpali dovolenku v zamestnaní pred skončením pracovného pomeru a aktivovali takto nemocenské poistenie, dni na RD sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia a v tomto prípade by ste mohli požiadať o tehotenské aj materské z ochrannej lehoty. Rozhodujúcim obdobím by bol rok 2023, nakoľko pracovný pomer začal skôr ako v roku 2023, ale skončil v priebehu roka 2024. Ak ste v 2023 nepracovali, dávky by boli vypočítané z predpokladaného vymeriavacieho základu, ktorý nahlási zamestnávateľ.

Určite sa informujte v Sociálnej poisťovni o možnosti dobrovoľného poistenia, aby ste mali aktívne nemocenské poistenie. Tým pádom by ste mohli mať nárok na tehotenské/materské z dobrovoľného poistenia a započítali by sa do potrebného nemocenského poistenia dni z predchádzajúceho pracovného pomeru. Overte si aj túto možnosť.

S prianím pekného dňa,
Lenka