Oplatí sa mi byť zamestnaná u terajšieho zamestnávateľa viac ako 90 dní?

Zodpovedané
12. júl 2023

Dobrý deň,

od septembra 2019 som nepretržite pracovala na 2 zmluvy u toho istého zamestnávateľa až do augusta 2022. Potom som bola na PN, na úrade práce a od 5/2023 som znova zamestnaná. No som tehotná a od začiatku tohto mesiaca som na PN. Termín mi vychádza 8.2.2024.

Budem mať nárok na tehotenské a materské?

Ak áno, tak z ktorého nemocenského poistenia mi to vyrátajú?

Chcem už totiž ukončiť pracovný pomer, lebo sa do práce kvôli rizikovému tehotenstvu nevrátim.

Oplatí sa mi byť zamestnaná u terajšieho zamestnávateľa viac ako 90 dní?

Je lepšie pracovný pomer ukončiť skôr ako ubehne 90 dní?

Čo sa mi oplatí, aby som dostala vyššiu materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce je kedy budete v 13. týždni a kedy by ste mali nástup na materskú dovolenku. Termín čo uvádzate nie je značný, môže to byť aj termín pôrodu.

Pokiaľ sa ale u terajšieho zamestnávateľa neplatilo na nemocenské poistenie viac ako 90 dní, (PN sa do týchto dní nepočíta), tak rozhodujúce obdobie bude predchádzajúci kalendárny rok u iného zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak zotrváte v pracovnom pomere a budete stále na PN, alebo pracovný pomer ukončíte a tehotenské/materské budete poberať ešte tento rok = nároky na dávky sa budú riešiť u predchádzajúceho zamestnávateľa. Ideálnejšie je pracovný pomer si uchovať a po MD plynulo prejsť na RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka