Odporúčate prechod zo živnosti na s.r.o.?

Zodpovedané
27. aug 2024

Dobrý deň,

bola by som veľmi rada za Vašu radu. Naša účtovníčka sa nám vyjadrila s tým, že za ňou máme prísť už rozhodnutí, či partner bude pokračovať v živnosti alebo budeme zakladať s.r.o. Potrebovali by skôr ale odbornú radu, vysvetlím Vám situáciu:

Partner bol klasicky zamestnaný a pracovný pomer trval do 31.3.2024. Úhrn zdaniteľných príjmov za rok 2024 je 6603,82 EUR, zaplatené poistné celkom 884,89 EUR.

Na začiatku roka si založil živnosť a začal zároveň fakturovať do CZ (je registrovaný k DPH podľa zákona 7a, kvôli dodaniu služieb do zahraničia). Od 1.1.2024 do 31.7.2024 mal príjem 25 704 EUR. Plánovali sme uplatniť si paušálne výdavky (nakoľko pracuje z domu v IT službách), ale má vyššiu pozíciu a dosť sa mu zvýšil príjem. Zdravotné poistenie si platí v minimálnej výške od apríla. Predpokladaný príjem do konca roka môže byť okolo 20 000 EUR.

Vieme, že od sumy 49 790 EUR je už aj povinný stať sa plátcom DPH.

Počas roka sme si neodkladali žiadne bločky, aby sme si vedeli uplatniť nejaké skutočné výdavky (maximálne za internet, nejakú služobnú cestu, reprezentatívne oblečenie, PC zariadenie). Zakúpili sme počas roka aj nové auto, avšak nebolo brané na leasing.

Je tam možnosť spätného leasingu?

Odporúčate prechod zo živnosti na s.r.o.?

Nebolo by možnosťou začať platiť dobrovoľné sociálne poistné, aby sme zvýšili aspoň nateraz výdavky (keďže paušálne sú možné max. do 20 000 EUR) a tým pádom bola nižšia výsledná daň?

Inak by vychádzal veľký nedoplatok na poistnom, resp. veľké mesačné platby v ďalšom roku.

Ja mám založenú tiež živnosť, sme bezdetní.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozobrať takýto prípad je na dlhšiu konzultáciu, nie na pár riadkov. Ale treba si určiť pre a proti.

Jedna nevýhoda s.r.o. oproti živnosti je tá, že zo živnosti si na osobnú spotrebu vyberiete peniaze bez problémov ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. V s.r.o. peniaze na osobnú spotrebu je problém vyberať. Jedine formou ako pôžičky, zarobené peniaze sú už majetkom s.r.o. Keď si chcete vybrať dividendy - zisk, ktorý zarobíte, tak z neho odvediete ešte 10% daň, potrebujete riešiť aj základné imanie, a je ťažšie zrušiť s.r.o. ako živnosť. Pri živnosti síce sa platia odvody, idú do dôchodku, v s.r.o. pokiaľ sa konateľ/spoločník nezamestná vo svojej s.r.o., nemá nárok na prípadnú PN, na dávku v nezamestnanosti a iné dávky. Ak by sa zamestnal ako zamestnanec (alebo na základe z výkonu svojej funkcie), tiež by platil odvody do SP aj ZP vo výškach ako iný zamestnanec.

Môže sa dobrovoľne poistiť v Sociálnej poisťovni a takisto aj na dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti.
Paušálne výdavky si už nebude môcť uplatniť, keď už za daný rok by bol platiteľom dane z pridanej hodnoty počas celého kalendárneho roka. Otázne je, či by obrat vôbec prekročil, nakoľko poskytuje aj služby do zahraničia, odporúčam si jeho obrat prebrať s jeho účtovníčkou.

Pre porovnanie výpočtu zaťaženia pre živnosť a s.r.o. Vám prikladám link, kde rozobrali príklad obdobný Vášmu:
https://www.podnikajte.sk/pravne-formy/zivnost-...

A takisto Vám prikladám link, kde nájdete odvodové zaťaženie:
https://www.albertova.eu/wp-content/uploads/Tab...

S prianím pekného dňa,
Lenka