Od apríla do polovice júna som si platila dobrovoľné nemocenské a chystáme sa na IVF. Budem mať nárok na tehotenské?

Zodpovedané
12. okt 2024

Dobrý deň,

v marci 2024 sa mi skončila rodičovská dovolenka (bola som zamestnaná 6 rokov), pokračovala som v neplatenej rodičovskej dovolenke a zároveň som si od apríla platila dobrovoľne nemocenské do polovice júna 2024, t.j. 2,5 mesiaca.

V 12/2024 alebo 1/2025 sa chystáme na vklad (IVF).

Budem mať nárok na tehotenské?

Ak by som testla pozitívne v tom mesiaci (december/január), začala by som platiť opäť dobrovoľne nemocenské, mala by som nárok aj na materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží kedy otehotniete a kedy Vám skončilo nemocenské poistenie z pracovného pomeru.
Pred skončením rodičovskej dovolenky ste si aktivovali nemocenské poistenie tým, že ste pred skončením pracovného pomeru čerpali dovolenku alebo pracovali? Ak nie, tak Vám nemocenské poistenie skončilo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku a nebudete mať z DNP 270 dní nemocenského poistenia = nemali by ste nárok na tehotenské, a a možno ani na materské, ak by ste nič neurobili.

Ak ste čerpali dovolenku a aktivovali nemocenské poistenie pred skončením pracovného pomeru a otehotniete do pol roka od skončenia DNP (najneskôr v začiatkom decembra), mali by ste nárok na tehotenské aj materské z ochrannej lehoty. Ak by ste otehotneli neskôr a nanovo registrovali na DNP, potom budete mať nárok na materské z nového DNP, dni z predchádzajúceho pracovného pomeru by sa Vám započítali do 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky od pôrodu.

S prianím pekného dňa,
Lenka