Od 1/2023 robím v novej firme. Aký je môj vymeriavací základ na výpočet materského?

Zodpovedané
29. máj 2024

Dobrý deň,

momentálne som zamestnaná od 1.1.2023 v novej firme. Termín pôrodu mám 10.12. 2024, kde mi nástup na materskú 6 týždňov pred pôrodom vychádza na 29.10.2024.

Je moje vymeriavacie obdobie 1. - 12. mesiac v roku 2023?

Ak by som si chcela zvýšiť materskú, je potrebné aktuálnu zmluvu zrušiť a vytvoriť novú s iným zamestnávateľom s potrebným navýšením?

Alebo mi stačí k aktuálnej zmluve pridať ďalšiu zmluvu s inou firmou, kde budem zamestnaná aspoň 90 dní pred nástupom na materskú a bude len na sumu, ktorá mi chýba do maximálnej materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by sa nič nezmenilo, rozhodujúce obdobím by bol rok 2023.

1. Môžete súčasnú zmluvu zrušiť, vytvoriť novú s iným zamestnávateľom, za iných mzdových podmienok, z ktorej by sa platilo nemocenské poistenie viac ako 90 dní.
SP by mohla takýto postup považovať za špekuláciu, hlavne ak by sa jednalo o maximálne materské.

2. Ak by sa u nového zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie viac ako 90 dní ale menej ako 270 dní, tak by Vám nevznikol súbeh materských, (t.j. nesčítajú sa oba príjmy, aby z nich vznikol maximálny vymeriavací základ), ale materská by sa vypočítala len z jedného pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka