Obchodný majetok je odpísaný. Je možné ho hneď po odpise predať?

Zodpovedané
10. aug 2024

Dobrý deň

obchodný majetok je odpísaný, t.j napr. počítač bol odpisovaný 4 roky.

Je možné ho po odpise ihneď predať a neplatiť za tento počítač žiadnu daň?

Alebo platí, že ak nechcem za tento počítač platiť daň, musím čakať ešte 5 rokov?

Majetok vyradený z obchodného majetku je po piatich rokoch od vyradenia oslobodený od dane z príjmu.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nechcete platiť daň, najprv je potrebné majetok vyradiť z OM a následne predať až po 5 rokoch od jej vyradenia, presne ako uvádzate.

Viď.: § 9 ods. 1 písm. c) ZDP:
Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku

S prianím pekného dňa,
Lenka