Nevznikne mi dlh na poistnom?

Zodpovedané
22. aug 2024

Dobrý deň,

som evidovaná na ÚPSVaR a chcem ísť pracovať na dohodu 2 hodiny denne, každý pracovný deň. Na ÚPSVaR mi povedali, že ma vyradia, nakoľko som už odrobila na dohodu 40 dní v kalendárnom roku.

Keď budem pracovať na dohodu po vyradení z ÚPSVaR 2 hodiny každý pracovný deň, platí za mňa zamestnávateľ odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne v rozsahu, že mne nevznikne dlh na poistnom?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete pracovať na dohodu päť dní v týždni počas celého mesiaca (po 2 denne), zamestnávateľ Vás prihlási do ZP na celý mesiac. Nevznikne Vám dlh na poistnom.

Ak budete pracovať na dohodu len niektoré dni v týždni, zamestnávateľ Vás prihlási na zdravotné poistenie len na tie dni, v ktorých budete pracovať a za tieto dni zaplatí aj odvody.

V ostatné dni, kedy by ste vykonávali žiadnu prácu na dohodu, (ani inú) si poistné zaplatíte ako samoplatiteľ. Výška sa určí prepočtom nasledovne: minimálny mesačný preddavok sa vydelí počtom kalendárnych dní v mesiaci a výsledok vynásobí počtom dní, za ktoré by ste boli samoplatiteľom.

Do Sociálnej poisťovne budete prihlásená po celú dobu trvania dohody.

S prianím pekného dňa,
Lenka