Nevzniká mi nárok na tehotenský príspevok?

Zodpovedané
21. júl 2024

Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať na tehotenský príspevok. Som v 17. týždni a od 1. septembra 2023 som nastúpila do práce. Predtým som bola 5 rokov na vysokej škole.

Chápem to správne, že mi nevzniká nárok na tehotenský príspevok?

Vznikol by mi nárok, iba ak by som bola ešte študentkou VŠ, alebo mala tie 2 roky odrobené?

Ďakujem

Dobrý deň,

všetky podmienky pre nárok na tehotenské sa posudzujú k prvému dňu 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, t.j. 13. týždeň tehotenstva.

O tehotenské môžete požiadať aj neskôr, ale podmienky sa určia tak, ako som uviedla vyššie. Stačí Vám splniť 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky k prvému dňu 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, teda k 13, týždňu tehotenstva. Prepočítajte si dni nemcoenského poistenia, ak sa Vám neskončil pracovný pomer, mohli by ste 270 dní nemocenského poistenia splniť a požiadajte o tehotenské.

Pri tehotenskom sa doba štúdia nezapočíta do potrebných dní nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka