Neschválili mi tehotenské. Mám nárok aspoň na materskú?

Zodpovedané
10. feb 2023

Dobrý deň,

prišlo mi rozhodnutie o tom, že tehotenské nebudem poberať, lebo mám k 13. týždňu tehotenstva len 267 dní.

Mohla by som dostávať materskú, ak by som si 3 dni zaplatila dobrovoľné nemocenské poistenie?

Aký je postup, ak by som to chcela vyriešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie, aby ste si mohli požiadať materské. Ku dňu nástupu na materské je potrebné byť poistená, alebo v ochrannej lehote. Keď ste v situácii, že nebudete nemocensky poistená ako zamestnanec, tak riešením je dobrovoľné nemocenské poistenie.

Pri prihlásení sa na dobrovoľné nemocenské poistenie sa musíte prihlásiť aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie. Aj pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je podmienka, že pre nárok na tehotenské/materské je potrebné získať najmenej 270 dní. K dobe aktuálneho poistenia, z ktorého sa o dávku žiada - v tomto prípade z dobrovoľného sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch.

S prianím pekného dňa,
Lenka