Neprídem o materské?

Zodpovedané
20. aug 2024

Dobrý deň,

po dvoch rokoch v zamestnaní sa mi ukončí pracovná zmluva. Medzitým som zistila, že som tehotná. Do nového zamestnania ma nezoberú, nakoľko robím v školstve a nástup na MD mám v januári a neoplatilo by sa im to.

Môj lekár mi povedal, že ma vypíše PN. Už teraz čerpám dva mesiace dovolenku, ďalšieho pol roka doma sa už zbláznim ešte, aj keď budem obmedzená vychádzkami.

Priateľ mi navrhol, aby som išla na podporu. Nechcem sa pripraviť o materskú, keďže som pracovala po VŠ neustále a mala by mi vychádzať dobrá materská.

Čo sa v mojom prípade oplatí viac a či sa nástupom na podporu nepripravím a materskú, tehotenské a podobne?

Ďakujem

Dobrý deň,

dávka v nezamestnanosti neovplyvní nárok ani výpočet tehotenského, či materskej.

Môžete ísť na PN, ale ak nemáte zdravotné problémy, môžete sa evidovať aj na ÚPSVaR a požiadať o dávku v nezamestnanosti. Na materské nastúpite z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka