Dobrý deň,
známej mojej maminy zomrel bratranec. Počas jeho života napísal závet, kde 2/3 domu bude dediť jej manžel (známej ocino), ktorý je na výsluhovom dôchodku. Teda zdedil 2/3 domu. Predal to tým, ktorí zdedili 1/3. Celý dom bol odhadnutý na 120 000 EUR. Teda predal to tým, čo mali 1/3 za 80 000 EUR.
Nebude teda platiť daň z nehnuteľnosti?
Príjem v DP sa uvedie vo výške 80 000 EUR a výdaj tiež 80 000 EUR, za takú sumu im to predal. Daň bude teda 0.
Je to v poriadku?
Keďže to bolo v nepriamom rade a bol predaj menej ako 5 rokov ako bol vlastníkom, aj keď je daň 0, musí podať DP?
Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá dedením v nepriamom rade (sestra, brat, ujo, strýko) je oslobodený až po uplynutí piatich rokov odo dňa, kedy nadobudol nehnuteľnosť do vlastníctva dedič. Ak túto lehotu nesplnil, podáva DP a výdavkom z tej časti je všeobecná cena nehnuteľnosti uvedená v uznesení o dedičstve = 2/3 podľa podielu.
Pokiaľ je v uznesení o dedičstve suma vyššia za akú nehnuteľnosť predal, tak daň platiť nebude, ani zdravotné poistenie. Ako príjem uvedie v Daňom priznaní sumu predávanej nehnuteľnosti podľa kúpnej zmluvy a výdaj uvedie presne tú istú sumu ako pri príjme (aj keby bola nehnuteľnosť ohodnotená v uznesení o dedičstve napr. o 5000 eur viac). Základ dane z tohto bude 0. Tým pádom daň = 0, zdravotné odvody = 0.
Ak by sa nehnuteľnosť zdedená v nepriamom rade predala za vyššiu cenu ako bola určená v uznesení o dedičstve ako príjem sa uvedie v Daňovom priznaní suma predávanej nehnuteľnosti podľa kúpnej zmluvy a výdaj sa uvedie cena ako bola určená v uznesení o dedičstve.
V daňovom priznaní sa príjem zaraďuje medzi ostatné príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov.
S prianím pekného dňa,
Lenka