Nemám nárok na plnú materskú?

Zodpovedané
5. júl 2024

Dobrý deň,

chcel by som si overiť informáciu.

Som viac ako 8 rokov SZČO a cez 6 rokov si platím odvody SP/ZP. Posledné 3 mesiace som bol aj zamestnaný pre potreby najvyššej materskej na cca 2000 EUR v čistom, aby som mal maximálne materské. Mám splnenú podmienku posledných 270 dní nemocensky poistení a výpočet pre výšku dennej dávky sa robí z posledných 3 mesiacov, teda ak tomu chápem správne (minimálne odvody plus 3 mesiace plné odvody v zamestnaní).

Pani v Sociálnej poisťovní mi tvrdila, že ak chcem mať materskú zo zamestnania aj SZČO, tak v oboch prípadoch (SZČO to je mi jasné, ale aj v prípade zamestnania) musí byť za posledné dva roky platené nemocenské poistné minimálne 270 dní.

Znamenalo by to v mojom prípade, že nemám nárok na plnú materskú a odvody som si platil zbytočne?

Ďakujem

Dobrý deň,

v SP dobre povedali a aj zdôraznili, že súbeh by nastal iba vtedy, ak by ste splnili podmienky pre obe nemocenské poistenia. Čo nesplníte a ak by ste požiadali z oboch, uprednostnili by materské z VZ SZČO, nakoľko za SZČO máte splnených 270 dní nemocenského poistenia nepretržite.

Ak chcete, aby sa Vám materská počítala iba z TPP a mohlo byť materské priznané z TPP, a z ktorého sa platilo nemocenské poistenie z vysokého vymeriavacieho základu viac ako 90 dní, živnosť pred nástupom na materskú už nemôže byť aktívna. Prerušenie živnosti treba oznámiť do SP. Je to potrebné pre to, aby Vám započítali dni nemocenského poistenia za SZČO, nakoľko zo zamestnania nezískate 270 dní nemocenského poistenia. Vám ako otcovi = iný poistenec, sa započíta doba iba už ukončených nemocenských poistení. Požiadate o materské iba z TPP.

Obnoviť živnosť viete kedykoľvek. Najskôr však po podaní žiadosti o materské z TPP.
Zároveň Sociálna poisťovňa skúma každé nemocenské poistenie. Obnovenie živnosti sa do SP nahlasuje. Následne SP Vás vyzve na preukázanie akým spôsobom sa staráte o dieťa počas Vašej neprítomnosti, keď pracujete. V tom čase sa však o dieťa nesmie starať matka. Napr. krátkodobo sa postará v danej chvíli teta, stará mama.

Nemôžete mať príjem iba z TPP, z ktorého budete na MD.

S prianím pekného dňa,
Lenka