Nebudem musieť vrátiť stabilizačný príspevok, keď budem preradená na inú prácu?

Zodpovedané
10. aug 2024

Dobrý deň,

pracujem ako záchranárka. Vlani som podpísala stabilizačný príspevok, ktorý mi bol aj vyplatený. Ostala som však tehotná. Svoje povolanie ďalej vykonávať nemôžem, ale na PN ísť nechcem. Zamestnávateľ mi ponúkol preradenie na inú pracovnú pozíciu, ktorá pozostáva z administrativnej činnosti.

Ak s tým budem súhlasiť, nebudem musieť vrátiť stabilizačný príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

pozrite si Dohodu o poskytnutí stabilizačného príspevku, ktorú ste podpísali. Máte lekársky posudok, že nemôžete vykonávať svoju pôvodnú prácu?

Dohody, ktoré sú zverejnené na nete majú bod 2.1 a 2.8, kde sa uvádza:
2.8. Zamestnanec je povinný vrátiť alikvotnú časť Stabilizačného príspevku aj v prípade:
a. Ak bude na vlastnú žiadosť Zamestnanca znížený jeho pracovný úväzok
Zamestnávateľom pod úväzok dohodnutý medzi Zmluvnými stranami ku dňu
nadobudnutia účinnosti tejto Dohody;
b. ak bude Zamestnanec preradený na vlastnú žiadosť na inú pracovnú pozíciu ako je definovaná v čl. II, ods. 2.1 tejto Dohody;
c. Okamžitého skončenia pracovného pomeru Zamestnávateľom z dôvodu podľa § 68
ods. 1 Zákonníka práce;
d. Skončenia pracovného pomeru Zamestnanca z dôvodu jeho odchodu do
predčasného starobného dôchodku alebo do starobného dôchodku.

S prianím pekného dňa,
Lenka