Nebude mať dohoda negatívny vplyv na budúcu materskú v roku 2025?

Zodpovedané
14. okt 2024

Dobrý deň,

v apríli 2023 som nastúpila na materskú dovolenku a teraz som momentálne na rodičovskej dovolenke. V máji 2025 budem opäť rodiť.

Bude sa výška materskej počítať z trvalého pracovného pomeru, ktorý trvá?

Teraz od októbra nastupujem na dohodu jeden deň v týždni učiť. Je to iné miesto ako TPP, to robím v nemocnici.

Nebude mať táto dohoda negatívny vplyv na budúcu materskú v roku 2025?

Môžem nastúpiť robiť na tú dohodu?

Bojím sa, či sa mi materská nebude vypočítavať len z tej dohody, na ktorú nastupujem teraz v októbri.

Ďakujem

Dobrý deň,

o materské požiadate zo zamestnania, z ktorého ste teraz na RD. Rozhodujúcim obdobím bude rok 2024 z tohto zamestnania.

Ak v rámci iného pracovného úväzku (dohody s pravidelným príjmom) by ste dosiahli 270 dní nemocenského poistenia a neukončila by sa, mohlo by ísť o súbeh dvoch materských. Vymeriavací základ si neponížite a uchovala by sa v prípade reťazového pôrodu výška materskej, aby nová materská nebola nižšia ako tá čo ste mali teraz a mohla by Vám ju navýšiť ešte aj materská z dohody.

Ak by ste nestihli mať odvedených 270 dní nemocenského poistenia z dohody, tak by ste mali materskú z pôvodného TPP a nová materská by nebola nižšia ako tá predchádzajúca.

S prianím pekného dňa,
Lenka