Nastáva od januára 2023 zmena vo vyplácaní daňového bonusu na dieťa?

Zodpovedané
25. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom daňového bonusu na dieťa. Mám 3 detičky: dvojičky skoro 14 ročné z prvého manželstva a najmladšie bude mať v lete 6. Dnes som otvorila internet a kamaráti zdieľajú, že aká nevýhodná zmena nastane od januára.

Príklad:
Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála - skopírované z Facebooku:
Citujem: "Po prvé, nastavenie nového daňového bonusu nemá nič spoločné s pomocou chudobnejším rodinám. Po druhé, nový bonus je zložitý až strach.
Dajme si príklad. Živnostník pri Prešove, žena na materskej. Dnes dostáva daňový bonus na dve malé deti 94 eur mesačne. Mesačne vyfakturuje 1 000 eur. Od júla bude mať daňový bonus 36 eur. Skoro o 60 eur menej. Naozaj, menej ako teraz.
Iný živnostník, zhodou okolností asistent poslanca NR SR, má takisto dve malé deti a ženu na materskej. Aj on dnes dostáva daňový bonus 94 eur mesačne. Keďže fakturuje „svojmu“ poslancovi 2 800 eur mesačne, bude mať od júla daňový bonus 140 eur a od januára 200 eur. Polepší si o vyše 100 eur. Veď je inflácia.
Aby som vás nenudil. Igor nový systém nastavil tak, že na prvý pohľad budú mať všetci pracujúci či podnikajúci rodičia pekne zvýšený daňový bonus na deti. V skutočnosti si však polepšia najmä nadpriemerne zarábajúci rodičia. Slabšie zarábajúcim sa pridá menej a najmä mnohí živnostníci dostanú dokonca nižší bonus na deti, ako mali doteraz."

Ja som prvý rok živnostníčka - od marca 2022 s pravidelným príjmom 1550 eur mesačne. Faktúrujem každý mesiac len jednému odberateľovi. Platím si zdravotné poistenie. Do sociálnej poisťovne zatiaľ prvý rok odvody neplatím. Mám paušálne výdavky, nie som platca DPH. Terajší partner - nie manžel má TPP a len tretie dieťa máme spoločné. On zarába v čistom cca 1 100 eur mesačne.

Ďaňový bonus na všetky tri deti poberám ja raz ročne.

Zníži sa môj daňový bonus?

Aká bude výška daňového bonusu na každé moje dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

nastávajú zmeny už od 07/2022 a od 01/2023.

Daňový bonus na dieťa od 1.7.2022 do 31.12.2022.

70 eur na dieťa vo veku do 15 rokov
40 eur na dieťa vo veku od 15 rokov

Súčasne je daňový bonus najviac: 34 % čiastkového základu dane pri 3 deťoch.

V daňovom priznaní SZČO sa vychádza z polovice čiastkového základu dane (príjem - výdavky - odvody) podľa § 6 ods. 1 a 2 za rok 2022.

Daňový bonus na dieťa od 1.1.2023 do 31.12.2023.
100 eur na dieťa vo veku do 15 rokov
50 eur na dieťa vo veku od 15 rokov

Súčasne je daňový bonus najviac: 34 % čiastkového základu dane pri 3 deťoch

V daňovom priznaní SZČO sa vychádza z čiastkového základu dane (príjem - výdavky - odvody) podľa § 6 ods. 1 a 2 za rok 2023.

Ešte je to všetko v štádiu schvaľovania, treba počkať na finálny výsledok a usmernenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka