Nabehla by mi pri druhom bábätku tiež taká istá materská ako pri prvom?

Zodpovedané
9. jan 2024

Dobrý deň,

vo februári 2024 mi končí materská (poberala som najvyššiu materskú). V súčasnosti sa pokúšame o druhé bábätko, ešte nie som tehotná. Ak by som nastúpila na rodičovský automaticky by mi nabehla potom moja pôvodná materská. Uvažujem, že by som išla po skončení terajšej materskej na PN.

Nabehla by mi v takomto prípade pri druhom bábätku tiež taká istá materská ako pri prvom, alebo by som už na ňu nemala nárok?

Ďakujem

Dobrý deň,

na PN môžete ísť hneď po skončení materskej dovolenky (resp. v 7-dňovej ochrannej lehote po skončení MD) pokiaľ pracovný pomer trvá.

O rodičovský príspevok môžete požiadať po skončení MD. Súbeh PN a rodičovského príspevku je možný.

PN neovplyvňuje výpočet materskej. Ak stihnete nastúpiť na novú materskú kým budete na rodičovskej dovolenke, pracovný pomer bude trvať a nebudete mať popritom iný zdaniteľný príjem, nižšia materská ako terajšia by nemala byť, pokiaľ sa nič nezmení.

S prianím pekného dňa,
Lenka