Na materskú by som mala nastúpiť v polovici decembra. Aké bude rozhodujúce obdobie pre určenie dávky?

Zodpovedané
9. sep 2024

Dobrý deň,

od 21.08.2023 do 08.12.2023 som bola nemocenský poistená na minimálnu čiastku - 109 dní.

Tento rok som začala pracovať od 1.06.2024 a zarábam 1900 EUR v hrubom. Moja lekárka zhodnotila, že by som mala nastúpiť na PN, pretože pracujem v rizikovom prostredí. Predpokladaný dátum pôrodu je 20.01.2025.

Budem mať nárok na PN z môjho hrubého platu?

Ak nastúpim na PN, naruší mi to výšku materskej?

Stačí mi byť 90 dní zamestnaná a budem mať nárok na materskú z hrubého platu?

Aké je rozhodujúce obdobie, keďže na materskú by som mala nastúpiť v polovici decembra?

Niekde mi povedali, že musím mať odpracované 5,5 mesiaca a inde mi povedal, že stačí tých 90 dní.

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovný pomer Vám trvá už viac ako 90 dní. Tým pádom vymeriavací základ pre výpočet PN bude z rozhodujúceho obdobia od vzniku nemocenského poistenia (1.6.2024) do konca kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom vznikne dočasná PN (ak nastúpite na PN teraz v 9/2024, tak do 31.8.2024).

Z nového pracovného pomeru (od 1.6.2024) už sa malo odviesť viac ako 90 dní nemocenského poistenia. Tým pádom vymeriavací základ pre výpočet materskej bude z rozhodujúceho obdobia od vzniku nemocenského poistenia = 1.6.2024 do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by ste začali poberať materské = 30.11.2024, ak na materskú nastúpite v 12/2024. Čiže z príjmu z uvedeného obdobia, pričom PN neovplyvní výpočet materskej, obdobie na PN sa z tohto obdobia vylúči.

Na to, aby ste mali nárok na materskú, potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. K súčasnému zamestnaniu sa pripočítajú dni z predchádzajúceho pracovného pomeru. Podľa vyššie uvedených informácii splníte aj túto podmienku.

S prianím pekného dňa,
Lenka