Na ktoré úrady musím nahlásiť, že som dobrovoľne nezamestnaná?

Zodpovedané
6. jan 2023

Dobrý deň,

k 31.12.2022 som prerušila živnosť a od 3.2.2023 idem na materskú.

Môžem byť tento mesiac ako dobrovoľne nezamestnaná?

Viem, že odvody do zdravotnej poisťovne si musím uhradiť.

Kde všade to mám nahlásiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

prerušenie živnosti nemusíte oznámiť zdravotnej poisťovni. Odvody si zaplatíte ako samoplatiteľ. Ste povinná oznámiť prerušenie živnosti sociálnej poisťovni do 30 dní prostredníctvom formuláru Registračný list FO, ak ste si platili povinné odvody do sociálnej poisťovne. Predpokladám, že áno a chcete materskú čerpať z ochrannej lehoty, ale zároveň boli ste aj nemocensky poistená v období dvoch rokov ku dňu pôrodu najmenej 270 kalendárnych dní.

Čo sa týka DÚ, spravíte DP za rok 2022, ale aj napriek tomu, že ste prerušili živnosť ste povinná aj naďalej komunikovať so správcom dane elektronicky.

S prianím pekného dňa,
Lenka