Na koľko gastrolístkov má nárok osoba pracujúca na polovičný úväzok?

Zodpovedané
24. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom stravných gastrolístkov pri práci na polovičný úväzok.

Pri plnom úväzku chápem, že je 5 dní = 5 gastrolístkov.

Ako je to pri polovičnom úväzku?

Pokiaľ viem, nárok na gastrolístok je vtedy, keď človek odpracuje minimálne 4,5 hod./deň.

Je to tak?

Nemám stanovené, že koľko musím denne odrobiť. V podstate by som mohla aj každý deň po 4 hodiny, prípadne 2 plné dni (8 hodín) a potom 3. deň odpracovať 4 hodiny), alebo 7+7+ 6 hod.za 3 dní?

Ako rozvrhnúť pracovný čas tak, aby som bola čo najmenej "škodná"?

Tak, aby som dostala toľko gastráčov, na ktoré mám nárok.

Ďakujem

Dobrý deň,

Zákonník práce ukladá zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť stravovanie svojich zamestnancov v prípade, ak zamestnanec v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.

Základnou podmienkou je odpracovanie viac ako štyroch hodín v priebehu jedného pracovného dňa – v rámci príslušnej pracovnej zmeny.

Pokiaľ máte 20 hodín týždenný úväzok, tak si rozvrhnite 4 dni po 5 hodín.

S prianím pekného dňa,
Lenka