Na koľko dní dovolenky mám nárok v tomto roku?

Zodpovedané
22. jan 2023

Dobrý deň,

som matka a som zamestnaná od 4.10.2022. Pracujem na skrátený 6-hodinový úväzok, 5 dní v týždni.

Rozumiem správne, že aj napriek skrátenému úväzku, mám nárok na dovolenku 25 dní za rok?

Mám nárok na týchto 25 dní už za rok 2023?

Akým spôsobom mi je počítaný nárok na dovolenku v roku 2023?

Ďakujem

Dobrý deň,

aj pri práci na kratší pra­covný čas ostáva základná výmera dovolenky v týž­dňoch zachovaná. Zamest­nanec nie je na dovolenke ukrátený.

Ak má zamestnanec pracujúci na skrátený úväzok 5-dňový pracovný týždeň, týždňom dovolenky je 5 pracovných dní.

Ak má zamestnanec prácu rozvrhnutú len na niektoré dni v týždni, týž­dňom dovolenky je počet dní, ktoré odpracuje.

Rozdiel oproti ostatným zamestnancom spočíva len v tom, že ak zamestnanec s kratším pracovným časom pracuje denne, ale menej hodín, jeden deň jeho riadnej dovolenky bude predstavovať menší počet hodín, za ktoré mu zamestnávateľ pri čerpaní dovolenky poskytne náhradu mzdy za dovolenku.

Ak máte nárok 25 dní, tak 25 dní budete mať nárok za rok 2023, ak pracovný pomer Vám bude trvať nepretržite po celý rok a odpracujete minimálne 60 dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka