Na koľko dní dovolenky mám nárok tento rok?

Zodpovedané
12. jan 2023

Dobrý deň,

mám 30 rokov a pracovnú zmluvu na neurčitú dobu od 1.1.2020.

15.7.2022 som išla na materskú dovolenku s tým, že mám ešte 10 dní zostatku dovolenky za rok 2022. Dňa 9.3.2023 mi končí materská.

Aký mám nárok na dovolenku v tomto roku v prípade, že by som nastúpila do práce, zobrala 2 týždne dovolenky a mala 60 dní odpracovaných?

Ďakujem

Dobrý deň,

za rok 2022 máte celoročný nárok na dovolenku. T.j. 20 dní, ale bude sa Vám ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa v roku 2022, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi.

Potom by bolo rozpätie medzi 20 - 25 dňami.

Klasický nárok na dovolenku je 4 týždne. Od 1.1.2020 má nárok na dovolenku 5 týždňov a aj zamestnanec mladší ako 33 rokov, ak sa počas celého roka trvale stará o dieťa.

V roku 2023 pokiaľ nepôjdete na rodičovskú dovolenku, na PN - dlhšie trvajúcu ako 100 dní, tak sa Vám dovolenka krátiť nebude. T.j. nárok 25 dní, resp. budete mať nárok na pomernú časť dovolenky podľa toho, ak by sa Vám pracovný pomer skončil v priebehu roka.

Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina základnej výmery dovolenky za kalendárny rok.

S prianím pekného dňa,
Lenka