Na koľko dní dovolenky mám nárok počas materskej?

Zodpovedané
14. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nároku na dovolenku počas materskej dovolenky. Pri odchode na prvú MD som mala zostatok 10 dní. Prvá materská 16.11.2016 - 12.7.2020 (cca), potom rodičovská dovolenka, následne MD 17.10.2019 - 17.6.2020. Pokračovala som v rodičovskej dovolenke. V zmluve mám 25 dní/rok.

Dnes mi účtovníčka vyrátala, že mám zostatok 23 dní aj s 10 dňami, ktoré som mala nevyčerpané pri odchode na prvú materskú dovolenku.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ môže krátiť nárok na dovolenku zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku nasledovne:

  • o 1/12 za prvých 100 zameškaných pracovných dní,
  • o 1/12 za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní.

Materská dovolenka sa ráta do výkonu práce a je nárok na dovolenku za kalendárny rok (ak MD trvala viac ako 60 dní).
Rodičovská dovolenka sa nepovažuje sa za výkon práce.

Za rok 2016 Vám teda zostalo 10 dní, krátenie nemalo byť.
Za rok 2017 máte nárok na dovolenku počíta sa MD, za obdobie RD sa môže krátiť, za prvých 100 dní 1/12, za ďalších 21 dní 1/12, ak od 13.07 ste boli na RD mohli Vám krátiť ročný nárok o 4/12, tam je potrebné pozrieť práve ten dátum skončenia MD. (cca 17 dní).
Za rok 2018 žiadny nárok.
Za rok 2019 Vám nevznikne ročný nárok, počet pracovných dní v rámci MD je menej ako 60 dní. Nárok na dovolenku za odpracované dni vypočítame ako 1/12 dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku, od 17.10. - 31.12.2019 bolo cca 50 prac. dní, máte nárok na 2/12 (4 dni ).
Za rok 2020 Vám vznikne nárok počíta sa MD, za RD sa bude krátiť 5/12 z nároku, t.j. nárok 15 dní.
Rok 2021 žiadny nárok.

https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=290
Skúste si tieto informácie overiť v pracovnej poradni, ja sa zameriavam na účtovníctvo.

S prianím pekného dňa,
Lenka