Na koľko dní dovolenky mám nárok po materskej?

Zodpovedané
26. dec 2023

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o výpočet dovolenky po materskej. Podala som žalobu na zamestnávateľa, nakoľko po skončení rodičovskej dovolenky so mnou nekomunikoval a odhlásil ma zo Sociálnej poisťovne hneď po skončení rodičovskej dovolenky 18.7.2023.

Nevyčerpaná stará dovolenka za rok 2019 - 25 dní.
Od 20.3.2020 - 17.6.2020 - PN.
18.6.2020 - 03.3.2021 - materská dovolenka.
04.3.2021 - 17.7.2023 - rodičovská dovolenka.

Na súde to odo mňa žiadajú, aby vedeli výšku a počet dní zostatkovej dovolenky, že koľko mi má zaplatiť vrátane odstupného.

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie. Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12. Neuvádzate svoj vek, ani celoročný nárok.

Zostatok pred MD = 25 dní.

V roku 2020 ste boli na PN cca 60 pracovných dní, čo je menej ako 100 dní. Preto sa dovolenka za tento rok nebude krátiť. Máte nárok na celoročnú dovolenku.

V roku 2021 ste boli na materskej 42 pracovných dní. Za odpracovaných /resp. dní na MD za 42 - 59 pracovných dní je nárok na 2/12 z celoročného nároku.

Za rok 2022 a 2023 = 0 dní dovolenky, nakoľko ste boli iba na rodičovskej dovolenke.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne.

Dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi.

Prepočet si spravíte napr: 20/12 x 10 = zokr. 17 dní = krátenie o 2/12 pri výmere 4 týždne,v tomto prípade nárok na 10/12 z celoročného nároku.

S prianím pekného dňa,
Lenka