Na koľko dní dovolenky mám nárok, keď robím na 3/4 úväzok?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

v 03/2020 som po rodičovskej dovolenke nastúpila späť do pôvodnej práce na riadny plný úväzok. Dovolenku som mala vypočítanú 20 dní na celý rok.

V 01/2021 až po súčasnosť som prešla na 3/4 úväzok t.j. 30/hodín týždenne alebo 136 hodín/mesačne. V roku 2021 som mala tiež 20 dní dovolenky, nakoľko som tam mala zarátaných aj 5 dní navyše kvôli starostlivosti o dieťa.

V roku 2022 mi dovolenku prepočítali a mala som nárok na 18,5 dňa. Toto celé chápem prečo menej, pravdepodobne v roku 2022 vyšlo menej pracovných dní ako v roku 2021. No v tomto roku mám znovu prepočet a nárok na 17,5 dňa dovolenky. Predpokladám, že po 33. rokoch mám nárok na ďalších 5 dní dovolenky (asi pri plnom úväzku).

Tak prečo mám opäť menej dní dovolenky?

Nikdy totiž nevidím, že by som mala tieto dní za dovŕšenie 33 rokov zarátané.

Keď je na plnom úväzku nárok na bežných 20 dní dovolenky, tak koľko je teda na zníženom úväzku?

Keďže mám asi o 5 zmien menej ako moje kolegyne, tak to bude možno o tri/štyri dni menej. To je v poriadku.

Dá sa to nejako prepočítať?

Zamestnávateľa som už o to požiadala, len chcem nejaké vysvetlenie/prepočet od niekoho nezávislého, aby ma opäť neoklamali.

Ďakujem

Dobrý deň,

aj pri práci na kratší pra­covný čas ostáva základná výmera dovolenky v týž­dňoch zachovaná. Zamest­nanec nie je na dovolenke ukrátený.

Ak má zamestnanec pracujúci na skrátený úväzok 5-dňový pracovný týždeň, týždňom dovolenky je 5 pracovných dní.

Ak má zamestnanec prácu rozvrhnutú len na niektoré dni v týždni, týž­dňom dovolenky je počet dní, ktoré odpracuje.

Ak máte nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, potom sa postupuje podľa vzorca.

Prikladám link na postup:
https://www.minedu.sk/data/att/2932.pdf

S prianím pekného dňa,
Lenka