Na koľko dní dovolenky mám nárok, keď pracujem ako pomocná sila v kuchyni?

Zodpovedané
11. okt 2023

Dobrý deň,

pracujem v materskej škôlke ako pomocná sila v kuchyni. Mám 5-ročnú dcéru.

Na koľko týždňov dovolenky mám nárok?

Platí aj tu, že ak sa starám o dieťa (som vydatá), tak mám o 5 dní dovolenky viac + ako štátny zamestnanec ďalšiu dovolenku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň

dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne.

Ak máte menej ako 33 rokov, dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa v roku 2020 ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi. Ak ste neoznámili, tak sa prepočíta podľa roku 2023 podľa toho kedy toto oznámenie podáte.

Navýšenie dovolenky nepedagogického zamestnanca si pozrite v kolektívnej zmluve. Býva zverejnená na stránke školy, škôlky.

S prianím pekného dňa,
Lenka