Na koľko dní dovolenky mám nárok, keď nastúpim do práce po dvoch materských na 1/3 úväzok?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

na materskej dovolenke s prvým dieťaťom som bola od 29.2.2020 do 3.10.2020, následne na rodičovskej. S druhým dieťaťom od 5.12.2021 do 12.7.2022, následne na rodičovskej.

Na koľko dní dovolenky mám nárok, keď nastúpim do práce k 1.1.2023 na 1/3 úväzok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

za rok 2020 ak ste neboli pred MD na PN, tak máte nárok na celú časť nároku, nakoľko sa Vám nekráti. Na RD ste boli len 61 pracovných dní, kráti sa až za neodpracovaných 100 dní, počas obdobia na MD sa dovolenka nekráti.

Rok 2021 ste boli celý na RD, a na MD iba 19 pracovných dní, tak nárok na dovolenku nemáte.
Rok 2022 ste boli na MD cca 133 pracovných dní a teda 117 pracovných dní na RD, nárok sa Vám bude krátiť o 1/12 z celého ročného nároku. 25/12 = 2,08, nárok 25-2 = 23 dní.
Môžete si ju čerpať po návrate z rodičovskej dovolenky.
Rok 2023 - aj pri práci na kratší pra­covný úväzok ostáva základná výmera dovolenky v týž­dňoch zachovaná. Ak by ste pracovali denne, ale s menším počtom hodín, deň Vašej dovolenky bude primerane kratší.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov.

S prianím pekného dňa,
Lenka