Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

momentálne som na druhej reťazovej dovolenke a syn bude mať 6.5.2024 tri roky. Chcem dať výpoveď, keďže mi nevyhovuje pracovná doba. Zmluva bola podpísaná 1.6.2016 na dobu určitú do 30.11.2017. Potom mi dali len dodatok k zmluve na dobu neurčitú. Približne v január - február 2018 som išla na PN, keďže som otehotnela a nevládala som pracovať kvôli zdravotnému stavu.

Od 1.9 2018 mi bola priznaná materská (vek 28 a v tej dobe už vydatá). Nasledoval reťazový pôrod a materská začala od 2.4.2021 (31 rokov ).

Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Môj zamestnávateľ má extérnu ekonómku a s ním je ťažká reč o takých veciach. Ani neviem, že či mi ju vôbec preplatí. Keď som ešte u neho pracovala a pýtala sa na dovolenku jeho pani manželky, ktorá tam robila, tiež mi rázne odpovedala nie.

Na koho sa mám obrátiť, ak mi to odmietne a nebude súhlasiť s preplatením?

Ďakujem

Dobrý deň,

na konkrétnejšie zodpovedanie otázky by bolo potrebné rozpísať presnejšie obdobie PN a aj skončenia oboch materských dovoleniek, resp. nástup na rodičovské dovolenky. Dovolenka sa Vám môže prepočítavať aj podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi. Oznámili ste hneď po pôrode, že sa trvalo staráte o dieťa aj s presným dátumom od kedy?

Ak Vám zamestnávateľ odmietne preplatiť dovolenku na základe skončenia pracovného pomeru, môžete sa obrátiť na inšpektorát práce.

https://www.ip.gov.sk/staznosti-a-podnety/

S prianím pekného dňa,
Lenka