Na koho sa obrátiť, ak chcem vedieť výšku odvodov a kam ich platiť?

Zodpovedané
3. feb 2023

Dobrý deň,

mám ročnú dcérku, som na RD a pomaly plánujeme druhé bábo. Pracovný pomer mi bol ale pri nástupe na MD ukončený, a preto nemám nárok na materské a tehotenské v prípade druhého tehotenstva.

Viem ale, že je možné si platiť dobrovoľne odvody, aby mi tento nárok vznikol. Zamestnávať sa medzi tehotenstvami kvôli vzniku nároku nechcem.

Na koho sa môžem obrátiť, ak chcem vedieť výšku odvodov a kam ich platiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

keď ste v situácii, že nebudete nemocensky poistená ako zamestnanec, tak riešením je dobrovoľné nemocenské poistenie.

Pri prihlásení sa na dobrovoľné nemocenské poistenie sa musíte prihlásiť aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie. Aj pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je podmienka, že pre nárok na tehotenské/materské je potrebné získať najmenej 270 dní.

Výšku odvodov si môžete určiť sama, ale minimálna výška vypočítaná z minimálneho vymeriavacieho základu.

všetko nájdete na webe Sociálnej poisťovne:
https://www.socpoist.sk/navigacia/321-dobrovoln...

S prianím pekného dňa,
Lenka