Na aké príspevky mám nárok ako SZČO pred a po narodení dieťaťa?

Zodpovedané
5. júl 2023

Dobrý deň,

Hneď ako syn dovŕšil 3 roky som začala pracovať ako SZČO. Bolo to 14 mesiacov dozadu. Odvádzala som si len povinné odvody do zdravotnej poisťovne. Zistila som, že som tehotná.

Na aké všetky príspevky mám/budem mať nárok?

Je možné ešte “spätne” zaplatiť nemocenské poistenie, aby som dostávala materské a následne vyšší rodičovský príspevok?

Tak, aby mi vyšlo tých 270 dní.

Na aké iné príspevky mám ako SZČO nárok?

Aktuálne som v 4. týždni tehotenstva.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa chcete dobrovoľne poistiť, tak spätne Vás nezaregistrujú.

Ak ste ešte len v 4. týždni a hneď by sa podali prihlášku na dobrovoľné poistenie, 270 dní nemocenského poistenia by ste mali stihnúť, pokiaľ by ste neporodili predčasne.

Ak by ste nemali nárok na materské, budú Vám vyplácať rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka