Na aké dávky mám nárok ako plný invalid, ak dostanem výpoveď od zamestnávateľa?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

som samoživiteľ, mám 10-ročné dieťa. Zatiaľ pracujem iba 11 mesiacov.

Na aké dávky mám nárok ako plný invalid, ktorý pracuje na TPP na dobu neurčitú v prípade, ak dostane výpoveď od zamestnávateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste občanom so zdravotným postihnutím, zamestnávateľ bude žiadať o udelenie súhlasu ÚPSVaR. V žiadosti uvedie dôvody, pre ktoré nie je možné zamestnanca (Vás) ďalej zamestnávať. Zvyčajne sa jedná o zníženie počtu pracovných miest, ktoré vyplynulo z organizačnej zmeny, o ktorej zamestnávateľ rozhodol. Tento dôvod nie je možné dodatočne meniť. ÚP si môže vyžiadať k nahliadnutiu organizačné zmeny, ktoré sa schválili u zamestnávateľa a posúdiť ich. Prikladá sa aj rozhodnutie o ID, lekársky posudok. To už záleží od konkrétneho § výpovedného dôvodu.

Dávky - možno by ste mali nárok na dávku v hmotnej núdzi.

Viac info:
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...
Informujte sa priamo na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka