Na aké dávky budem mať nárok?

Zodpovedané
17. sep 2024

Dobrý deň,

30.12.2022 som nastúpila na materskú dovolenku, teraz som na rodičovskej dovolenke. V auguste 2023 došlo k ukončeniu pracovného pomeru (zmluva bola na dobu určitú). Pravdepodobne som znova tehotná.

Budem mať nárok na tehotenské a materské?

Akým spôsobom si viem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste sa nanovo nezamestnali a pred skončením pracovného pomeru neaktivovali nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak by Vám zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. V takomto prípade, aby ste mali nárok na nové materské, museli by ste mať nových 270 dní nemocenského poistenia.

Ak by ste sa nanovo zamestnali, alebo dobrovoľne poistili, pred nástupom na materskú budete mať aktívne nemocenské poistenie, dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia, záležalo by, ako dlho by sa platilo nemocenské poistenie.

Ak ste čerpali dovolenku v predchádzajúcom zamestnaní ped skončením pracovného pomeru a aktivovali takto nemocenské poistenie, dni na RD sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka