Muž je SZČO a nevyšla mu platiť daň. Ako to bude s daňovým bonusom?

Zodpovedané
23. jún 2022

Dobrý deň,

muž je SZČO a podáva daňové priznanie. Nevyšla mu platiť daň.

Ako to bude s daňovým bonusom?

Vyplatí mu ho štát?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na daňový bonus má každý daňovník, ktorý spĺňa nasledovné podmienky:

  • dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy,
  • alebo dosiahol zdaniteľné príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane).

6-násobok minimálnej mzdy predstavuje pre rok 2022 sumu 3 876 eur.
Toto platí ešte po starom, takže ak toto splní, aj ostatné podmienky, nárok na DB bude mať za celý rok 2022.

Od 07/2022 je to inak:
Maximálna možná suma daňového bonusu (20 % až 55 % čiastkového základu dane) sa určí podľa počtu detí, na ktoré si daňovník uplatňuje daňový bonus.
Neviem koľko máte detí, koľko majú rokov a aký príjem, výdaje a odvody má Váš muž v rámci svojej szčo, neviem posúdiť výšku či nárok na DB.
Zároveň platí, že szčo sa daňový bonus v daňovom priznaní za rok 2022 za mesiace júl až december 2022 vypočíta po starom i po novom a vyplatí sa suma daňového bonusu, ktorá je vyššia.

Ak to bolo za rok 2021 (mal podaný odklad) a podáva teraz daňové priznanie a dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2, t. j. z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (napr. živnostníka): aspoň vo výške 6 – násobku minimálnej mzdy, pričom platí, že tento daňovník nemôže vykázať daňovú stratu z týchto príjmov.

6-násobok minimálnej mzdy predstavuje pre rok 2021 sumu 3 738 eur. Ak toto splní, aj ostatné podmienky nárok na DB bude mať za celý rok 2021

S prianím pekného dňa,
Lenka