Musíme obaja rodičia dosiahnuť daňový bonus na obe deti spolu 280 eur?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

pracujem na zmluvu ako zamestnankyňa 6 hodín denne, čiže poberám daňový bonus na dve deti. Otec detí s nami nežije v spoločnej domácnosti.

Mám právo žiadať v koncoročnom daňovom priznaní aj daňový bonus z jeho príjmu zo závislej činnosti, čiže ako zamestnanca?

Dočítala som sa, že áno, len našla som tam aj časť vety: "...ak súhrnom daňových bonusov oboch rodičov dosiahnete plný daňový bonus..."

To znamená, že ak od nového roku má byť daňový bonus 140 eur na dieťa v maxime, tak musíme obaja rodičia dosiahnuť daňový bonus na obe deti spolu 280 eur?

Ak vyjde nižší, tak na daňový bonus z príjmu otca detí nemám nárok?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ otec dieťaťa s Vami nežije, nemáte striedavú starostlivosť, tak nie je oprávnená osoba, tým pádom nemá nárok na daňový bonus. A neprihliada sa na jeho základ dane.

Keby s Vami spolu žil, tak na čiastkový základ dane druhého rodiča (otca dieťaťa), by ste prihliadli až pri podávaní Daňového priznania za rok 2023.

Časť vety: "...ak súhrnom daňových bonusov oboch rodičov dosiahnete plný daňový bonus..." - môžete dosiahnuť, ale nemusíte.

S prianím pekného dňa,
Lenka