Musíme nechať daňový bonus z úrokov z hypotéky prepadnúť štátu?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

banka ma informovala, že si môžeme uplatniť daňový bonus z úrokov z hypotéky. Ide o našu prvú hypotéku, nikdy sme ju nerefinancovali. Spĺňame podmienky, máme vek do 35 rokov. Takže nárok by sme mali, ale v papieroch sa píše, že žiadať si ju môže iba hlavný dlžník a to som ja. Priateľ je v zmluve písaný ako spoludlžník. Celý rok 2022 som nepracovala, do mája som bola PN - rizikové tehotenstvo a od mája som bola na materskej. Takže som nemala zdaniteľný príjem.

Chcem sa informovať aj ohľadom daňového bonusu. Mám tri deti. Z toho dve mám z predchádzajúceho manželstva a jedno od môjho terajšieho partnera. Deti sú súdom zverené mne, žijú s nami v spoločnej domácnosti a máme spoločný trvalý pobyt. Keďže som na rodičovskej dovolenke, nevzniká mi nárok na poberanie daňového bonusu. Bývalému manželovi tiež nie, keďže nespĺňa podmienku žitia s deťmi v spoločnej domácnosti. S partnerom sa plánujeme v blízkej dobe zosobášiť.

Musíme nechať daňový bonus z úrokov z hypotéky prepadnúť štátu len preto, že je partner v zmluve napísaný ako spoludlžník, pričom rovnako spláca hypotéku ako ja?

Môže si priateľ po sobáši uplatňovať daňový bonus na moje deti z predchádzajúceho manželstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

spoludlžníkovi nárok na daňový bonus na zaplatené úroky nevzniká.
Daňové priznanie podajte Vy, aj keď ste nemali zdaniteľný príjem.

Keď sa zoberiete môže si Váš nový manžel uplatniť daňový bonus aj na Vaše deti z predošlého vzťahu.

S prianím pekného dňa,
Lenka