Musím žiadať o materskú zvlášť z každého zamestnania?

Zodpovedané
9. júl 2023

Dobrý deň,

4 roky som pracovala vo firme, kde som ukončila pracovný pomer k 31.07.2022. Dovolenku som čerpala od 15.07.2022 do 31.07.2022. Do druhého zamestnania som nastúpila počas dovolenky od 15.07.2022 do 17.10.2022 (odpracovaných 92 dní). V druhom zamestnaní som zarábala viac.

Tehotná som od 8.12.2022 - spĺňam ochrannú lehotu, nárok na materskú by som teda mala mať. Ochrannú lehotu spĺňam z oboch zamestnaní.

Môžem zvlášť požiadať z oboch zamestnaní, alebo mi to spriemerujú za celý rok 2022?

Bolo by výhodnejšie dostávať materskú z druhého TPP?

Musím zmeniť zamestnávateľa min. na 90 dní, keď si chcem zvýšiť materskú?

Musím žiadať materskú z obidvoch zamestnaní zvlášť alebo len z druhého zamestnania ako plánujem?

Ďakujem

Dobrý deň,

žiadosť o materské požiadate z ochrannej lehoty z každého zamestnania (2x). Každý nárok sa posúdi zvlášť, následne sa sčíta.

Ako uzatvoríte nový pracovný pomer, nárok na tehotenské a materské budete mať len z aktívneho pracovného pomeru. Ochranná lehota z ukončených pracovných pomerov sa už neuplatní, nakoľko bude už iné aktívne nemocenské poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka