Musím si vykompenzovať mínusové hodiny, keď chcem odísť z práce?

Zodpovedané
3. dec 2022

Dobrý deň,

v práci sme mali hacknutý celý operačný systém a zostali sme doma na dva mesiace. Prvé týždne sme čerpali 100%. Tí, ktorí mali dovolenku, tak ju čerpali. Po vyčerpaní dovolenky nám dali náhradné voľno v podobe mínusových hodín. Potom bol zostatok ukončeného mesiaca 91%, lenže mám 49 mínus v hodinách.

Musím si vykompenzovať mínusové hodiny, keď chcem odísť z práce?

Bude to problém zo strany zamestnávateľa, ukončiť so mnou pracovný pomer?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemal by byť problém.

§87a Konto pracovného času
7) Ak zamestnanec neodpracoval ku dňu skončenia pracovného pomeru celý rozsah pracovného času, za ktorý mu zamestnávateľ poskytol základnú zložku mzdy, zamestnávateľ má právo na vrátenie základnej zložky mzdy poskytnutej nad rozsah odpracovaného pracovného času, len ak sa pracovný pomer so zamestnancom skončil podľa § 63 ods. 1 písm. d) a e).

d) Zamestnanec
1. Nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce.
2. Prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2.
3. Nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise.
4. Alebo neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil.

e) U zamestnanca sú dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

Alebo § 68 ods. 1
Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne iba vtedy, ak zamestnanec:
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

S prianím pekného dňa,
Lenka