Musím si od opätovného nástupu do práce po rodičovskej vyčerpať všetku dovolenku?

Zodpovedané
20. dec 2023

Dobrý deň,

mám dlhodobý pracovný vzťah (od r. 2012). V apríli 2021 som nastúpila na MD. Vracať do práce sa budem 19.5.2024.

Musím si od opätovného nástupu do práce po RD vyčerpať všetku dovolenku (27 dní), na ktorú vznikol nárok počas MD?

Je možné čerpanie rozdeliť na dve časti?

Napr. čerpanie dovolenky 19. - 31.5.2024, výkon práce 1.6. - 15.6.2024 a od 17.6.2024 dočerpanie zvyšnej časti dovolenky.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dovolenku, ktorú ste mali pred MD a ktorá vznikla počas MD, zamestnávateľ poskytne hneď po skončení RD. § 113 ods. 3. Dovolenka, ktorá vznikne za rok 2024 po skončení RD by mala byť vyčerpaná v priebehu roka 2025. § 113 ods. 4.

Podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Záleží na vzájomnej dohode.

S prianím pekného dňa,
Lenka