Musím si dočerpať dovolenku?

Zodpovedané
27. júl 2024

Dobrý deň,

1.8.2024 mi končí RD. Počas materskej ani rodičovskej som nepracovala. V práci ale moje miesto zrušili. PP bude ukončený dohodou s tým, že mám nárok na 3-mesačne odstupné. Zamestnávateľ chce, aby som si dočerpala dovolenku 48 dní.

1. Môžu vyžadovať dočerpanie dovolenky, keď mi potom bude ukončený PP, keď som ešte oficiálne nepodpísala dohodu o skončení ani mi nedali výpoveď?

Čo ak nechcem čerpať dovolenku?

2. Ako veľmi mi to potom ovplyvní podporu ak mi bude ešte vyplatené odstupné?

Je možné dosiahnuť najvyššiu podporu?

3. Ako by následnú podporu ovplyvnilo to, že by som ešte medzi dočerpaním dovolenky čerpala OČR?

4. Bude mi nabiehať ďalšia dovolenka aj počas OČR?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Pokiaľ Vám dajú výpoveď, tak môžu určiť aj vyčerpanie dovolenky počas výpovednej lehoty. Ak by Vám dali dohodu o skončení pracovného pomeru, v nej je uvedený dátum skončenia pracovného pomeru, záleží aký bude uvedený a s tým môžete súhlasiť, nemusíte. Toto je ale otázka vhodnejšia pre právnu poradňu.

2. Vymeriavací základ ovplyvní to ako keby ste čerpali iba jeden dovolenky s odstupným ako 48 dní dovolenky s odstupným.

3. a 4. OČR neovplyvní dávku v nezamestnanosti, pokiaľ by sa jednalo o klasickú 14 dňovú OČR, tak ani krátenie dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka