Musím sa evidovať na úrade práce ako rodič maloletého dieťaťa alebo ako nezamestnaná?

Zodpovedané
30. júl 2024

Dobrý deň,

aktuálne som zamestnaná v ČR a plánujeme sa vrátiť na SK 11/2024. Poberám RP z ČR a posledný mi príde 11/2024. V ČR plánujem dať výpoveď s výpovednou lehotou do 11/2024 kedy už v novembri by som bola nezamestnaná. Prácu by som si rada našla od 12/2024 kedy dcéra bude mať 3 roky.

Čo musím spraviť, aby bolo za mňa zaplatené zdravotné a sociálne poistenie za mesiac november, ktorý by som už bola nezamestnaná?

Musím sa evidovať na úrade práce a SP ako rodič maloletého dieťaťa alebo ako nezamestnaná?

Manžel bude zamestnaný, takže dieťa bude poistené pod ním.

Ak sa nezamestnám, kedy je nutné sa evidovať na ÚP ako nezamestnaná?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničiu sa nevenujem, iba okrajovo.

O dávku v nezamestnanosti je lepšie požiadať v zahraničí, ak by ste tam mali posledné zamestnanie. Sociálna poisťovňa preverí Vaše poistenie v zahraničí. Na základe toho čo overia, Vám potom môžu uznať podporu v nezamestnanosti aj nemusia.

Viď:
https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/praca-...

S prianím pekného dňa,
Lenka