Musím pri predaji bytu platiť daň?

Zodpovedané
19. okt 2023

Dobrý deň,

už dlhé roky som jediná vlastníčka bytu.

Som pri predaji povinná platiť štátu nejakú daň?

Ďakujem

Dobrý deň,

skutočnosť, či príjem z predaja nehnuteľnosti u daňovníka podlieha zdaneniu a je zdaniteľným príjmom, alebo je od dane oslobodený, posudzujete podľa podmienok pre jeho oslobodenie (Zákon o dani z príjmov).

Príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane vtedy, ak uplynulo 5 rokov a viac odo dňa jej nadobudnutia, ak nebola nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku.

Pokiaľ spĺňate podmienky pre oslobodenie, tak tento príjem v daňovom priznaní neuvádzate, a neplatíte žiadnu daň z príjmu z tohto príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka