Musím podať daňové priznanie za rok 2023, ak som bola zamestnaná do októbra 2023?

Zodpovedané
14. jan 2024

Dobrý deň,

od 3. februára som bola na materskej dovolenke a v októbri som nastúpila na rodičovskú dovolenku. Za mesiac január som dostala mzdu, za február len časť mzdy a v októbri mi preplatili nevyčerpanú dovolenku.

Musím podať daňové priznanie za rok 2023?

Ráta sa aj preplatená dovolenka do zdaniteľného príjmu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR. Mzda, aj preplatená dovolenka sú zdaniteľnými príjmom.

Ak nemáte povinnosť podať daňové priznanie, ale ak ste mali zrazenú preddavkovú daň, tak podaním DP Vám ju vrátia. Priložíte kópiu o Potvrdenia o príjme za rok 2023.

Môžete ale požiadať o Ročné zúčtovanie dane zamestnávateľa do 15.2.2024. Následne Vám daň vysporiadajú a už nebudete musieť sa zaoberať podávaním DP.

S prianím pekného dňa,
Lenka