Musím podať daňové priznanie, keď som bola minulý rok mesiac na rodičovskej a 11 mesiacov na pandemickom?

Zodpovedané
11. mar 2022

Dobrý deň,

v roku 2021 som bola 1 mesiac na rodičovskej dovolenke. Vzápätí ukončenie pracovného pomeru (preplatenie dovolenky) a ďalších 11 mesiacov na pandemickom RD.

Musím podať daňové priznanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2021, ktoré sú vyššie ako 2255,72 €.

Z preplatenej dovolenky ste asi túto čiastku nedosiahli, a tým pádom nemusíte podávať DP, ale dobrovoľné podanie daňového priznania k dani z príjmov sa fyzickej osobe oplatí podať v prípade, ak fyzická osoba počas roka platila preddavky na daň zo závislej činnosti.

Ak Vám stiahli preddavok na daň a iný príjem ste nemali, tak DU by Vám podaním DP tento preddavok vrátil späť (nad 5€).

Po ukončení pracovného pomeru ste mali dostať od zamestnávateľa Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, kde sa tieto údaje nachádzajú.

S pozdravom

S prianím pekného dňa,
Lenka