Musím podať daňové, keď som celý rok nepracovala?

Zodpovedané
22. jan 2024

Dobrý deň,

som zdravotne poistená v Allianz. Počas PN v 2023 mi poisťovňa vyplatila spolu sumu 3000 EUR. V maili mi napísali, že oznamujú v zmysle zákona NRSR 563/2009 Zz o správe daní a zmene niektorých plnení zákonov &26 odsek 4, oznámili daňovénu úradu, že mi vyplatili poistné plnenie.

Budem musieť zaplatiť z tých 3000 EUR daň?

Nemala som žiadny iný príjem len pn-ku (neskôr neplatenú).

Musím podať daňové, keď som celý rok nepracovala?

Ďakujem

Dobrý deň,

postupujete podľa § 9 ods.2 pism. i zákon o dani z príjmov.

Od dane sú oslobodené aj:

i) Prijaté náhrady škôd, náhrady nemajetkovej ujmy okrem náhrady nemajetkovej ujmy podľa § 8 ods. 1 písm. n), plnenia poskytované na odstránenie alebo zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti,50a) plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za

1. Stratu zdaniteľného príjmu, ak nejde o stratu príjmu zabezpečenú dávkami alebo príplatkami podľa písmen a) a c), alebo ak nejde o plnenia poskytované poisťovňou daňovníkovi v dôsledku úrazu, ak má viac ako 40%-ný pokles schopnosti vykonávať doterajšiu činnosť, najviac do výšky sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), pričom ak takto vymedzené plnenia presiahnu sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a), do základu dane sa zahrnú len plnenia nad takto ustanovenú sumu; ak ide o plnenie vyplatené daňovníkovi na viac rokov, uplatní sa oslobodenie od dane v zdaňovacom období vyplatenia plnenia vo výške násobku sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnej v roku vyplatenia plnenia a počtu rokov, na ktoré je plnenie vyplatené, a to počnúc rokom, v ktorom bolo toto plnenie vyplatené, najviac do výšky 20 000 eur, pričom plnenie nad takto ustanovenú sumu je súčasťou základu dane (čiastkového základu dane) daňovníka...

S prianím pekného dňa,
Lenka