Musím platiť dobrovoľné poistenie 26 týždňov?

Zodpovedané
27. feb 2024

Dobrý deň,

začala som si platiť dobrovoľné poistenie z dôvodu, že mi chýba 8 dní do nároku dávky nezamestnanosti. Som momentálne na rodičovskom, ale na pol roka ide na materskú manžel, tak pol roka by som si čerpala nezamestnanecké. Rozmýšľala som, že si budem platiť aspoň tri mesiace zo základu 850 EUR aj v prípade budúcnosti, aby mi vznikol nárok na materské. Po troch mesiacoch poistenie zrusim a následne sa poistim až keď otehotniem.

V prípade, že by som si teraz určila vyššiu sumu, je to asi tak, že by som si to musela platiť minimálne 26 týždňov?

Ak by som to platila kratšie, bola by mi materská vypočítaná z celého roku, teda aj z prvého poistenia?

Z toho dôvodu som sa bála si určiť minimálne odvody aj tie prvé tri mesiace.

Ak by som si platila tri mesiace minimálne odvody a potom následne v prípadne otehotnenia vyššie odvody, ale nestihla by som platiť 26 týždňov (napríklad neskoro zistím že som tehotná, prípadne predčasný pôrod), tak by sa mi rátala materská z tych troch mesiacov minimálnych odvodov?

V SP mi povedali, že je to špekulácia a nemôžu mi odpovedať.

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že ste sa dobrovoľne poistili aj na poistenie v nezamestnanosti, nielen na nemocenské a dôchodkové poistenie.

Pokiaľ plánujete prerušiť dobrovoľné poistenie, tak stačí mať minimálny vymeriavací základ (VZ), je ho zbytočne navyšovať. Tento VZ sa nebude brať do úvahy iba do počtu dní nemocenského poistenia.

Až po opätovnom dobrovoľnom poistení si navýšte VZ. Ak DNP bude trvať dlhšie ako 26 týždňov, bude materské počítané z Vami zvoleného VZ. Ak by trvalo kratšie, tak sa dávka vypočíta z minimálneho VZ.

S prianím pekného dňa,
Lenka